PEFHEM bundan tam 34 yıl önce 1976 yılında halk evinden ayrılan bir grup folklorcünün girişimiyle kurulur.  O dönem derneğin faaliyetleri arasında Halk oyunlarının dışında; Türk Sanat Müziği, Türk Halk Müziği, Biçki,Dikiş, Nakış, El sanatları, Dekoratif Resim, İngilizce ve Muhasebe kurları da  yer almaktadır.
      İlk önce, Karadeniz, Van, Gaziantep Halkoyunları okulda oynanmaya başlar, Elazığ, Bayburt Oyunları onlara eklenir. Ayrıca Türk Halk Müziği ekibi kurulur.    
      Gurup çalışmalarına başladıktan 1 ay sonra Ankara’da 91 komple grubun katıldığı Turizm  ve Kültür Bakanlığının  düzenlediği yarışmaya katılır. İlk 10’a giren gruplara  Türkiye’yi yurtiçi  ve yurtdışında temsil etme yetkisi verilecektir ve Pendik grubu ilk 10 a girer. İşte o yılda itibaren her yıl yurtdışında festival ve yarışmalara katılınır.
     1979 da Polonya’da Altın Balta ödülü kazanılır. Dünya Birincisi olan PEFHEM İngiltere, Almanya, Polonya, Fransa, İspanya, İtalya’dan  festival davetleri alır ve ülkeyi başarı ile temsil eder. PEFHEM o dönem Pendik’te  geceler düzenler, bayramlara 80 kişilik ekiple katılır, kortejde davul-zurna, bağlama, akordeon, kemençe,  eşliğinde festival yürüyüşleri yapar.
      Ayrıca  Pendik’te düzenlenen Balkan Kürek Şampiyonasına Bulgaristan’dan gelen halkoyunları ve müzik grublarını  PEFHEM  ağırlar, misafirler evlere dağıtılır ve organizasyon başarı ile tamamlanır. 
     35 Yıldır faaliyetlerine tüm hızıyla devam eden Kurumumuz bugünde Halkoyunlarında Trabzon, Kırklareli, Ağrı, Gaziantep, Erzurum,Van, Aydın, Artvin yöreleri, ayrıca, Modern Dans Kursları (Latin Dansları), Türk Sanat Müziği Korosu, Türk Halk Müziği Korosu, Bale, Tiyatro, Gitar, Keman, Bağlama Kurslarıyla faaliyetlerine devam etmektedir…